Spis treści
Tak jak piszę w zakładce „O mnie i o blogu”, treści na tym blogu „Gra o emeryturę” mają jeden nadrzędny cel. Jest nim pomagać w oszczędzaniu i inwestowaniu pieniędzy, aby uporządkować finanse i zmniejszyć zależność od państwowego systemu ubezpieczeń społecznych.
Na tej stronie znajdziesz szczegółowy plan artykułów, zarówno tych, które już napisałem, jak i tych, które dopiero planuję napisać.
Spis treści podzielony jest na dwie części – kliknij, aby przejść do interesującego cię fragmentu:
Jak zobaczysz poniżej, pomysłów na artykuły mam już na co najmniej rok do przodu. Jeśli któryś z tych tematów interesuje cię szczególnie, bardzo proszę, abyś dał mi znać. Jeśli chciałbyś przeczytać o czymś, czego nie ma na tej liście, również zachęcam do przesłania sugestii. Możesz to zrobić, wysyłając mi wiadomość poprzez formularz kontaktowy albo pisząc na adres: michal@mojefinanse.info.
1. Plan treści według kategorii tematycznych
Podstawy finansów osobistych
- Książki o finansach osobistych i inwestowaniu
- Najważniejsze lekcje bogatego ojca: Nie pracuj dla pieniędzy. Niech pieniądze pracują dla Ciebie.
- Czas czy pieniądz? O tym, że czas jest najcenniejszy, a pieniądze są środkiem do celu.
- Chcesz być bogaty czy mieć pieniądze? Część 1: bezpieczeństwo finansowe. Posiadanie drogich rzeczy kusi. Jednak wielu ludzi kupuje pozory bogactwa na kredyt i wyzbywa się pieniędzy. Jak to zrobić, aby i być bogatym, i mieć pieniądze?
- Chcesz być bogaty czy mieć pieniądze? Część 2: niezależność finansowa. Samo oszczędzanie to za mało, aby sprawnie zbudować prywatną emeryturę. Aby przyspieszyć tempo budowania oszczędności, buduj także dodatkowe przychody.
- Na którym poziomie finansowym jesteś?
- Wartość netto
- Przychody z pracy kontra przychody z majątku
- Czy każdy wydatek jest inwestycją?
- Inwestuj w to, co rozumiesz
- Stopa zwrotu z inwestycji
Budżet domowy: planowanie finansów, oszczędzanie i kontrola kosztów
- Po co oszczędzać? Aby odkładać i inwestować pieniądze, musisz określić swoje cele, marzenia i aspiracje
- Zasady skutecznego oszczędzania: kilka prostych zasad, które pomagają skutecznie odkładać pieniądze
- Płać najpierw sobie: jak planować wydatki, aby znaleźć środki i na przyjemności, i na oszczędzanie
- Kalkulatory finansowe dla czytelników: dzielę się kalkulatorami pomagającymi w oszczędzaniu czasu i pieniędzy
- Trzy postanowienia noworoczne, które poprawią Twoje bezpieczeństwo finansowe: odłóż 2 tysiące zł na nieprzewidziane wydatki; stwórz fundusz wydatków nieregularnych; otwórz konto emerytalne
- Jak ogarnąć płatności
- Plan finansowy – dlaczego warto go mieć, jak wprowadzić w życie, co powinno w nim być
- Czy naprawdę nie masz z czego odłożyć?
- Wychodzenie z długów
- Pomysły na budowanie dodatkowych przychodów
Polski system emerytalny
- Chcesz mieć dobrą emeryturę? Zadbaj o nią sam: o tym, że oszczędzanie na prywatną emeryturę jest koniecznością i warunkiem prowadzenia aktywnego życia po rezygnacji z pracy
- Kobieta, mężczyzna i wysokość emerytury: jak dokładnie jest liczona emerytura w „nowym” systemie emerytalnym i jakie ma to konsekwencje dla wysokości emerytur kobiet i mężczyzn
- Umowa o dzieło i inne choroby: jak na wysokość emerytury wpływają okresy nieopłacania pełnych składek: bezrobocie, choroba, umowa o dzieło
- ZUS czy OFE 2016: jak wybrać w 2016 roku
- Demontaż OFE. Czy IKE i IKZE będą następne? O planach kolejnego „rozbioru OFE”, ogłoszonych w lipcu 2016 r.
- „Obniżenie wieku emerytalnego. Czy jest co świętować?”: czy niższa emerytura i większy deficyt budżetu są warte tego, żeby wcześniej zrezygnować z pracy?
- Emerytura w dwóch rajach podatkowych do wyboru. Oba dostępne w Polsce. Liczymy, jak wykorzystać reguły emerytalne na naszą korzyść i uzyskać jak najwyższą emeryturę przy jak najniższych wpłatach składek. W tym celu wybieramy jeden z dwóch dostępnych w Polsce emerytalnych rajów podatkowych
- Niższe składki, czyli jeszcze niższa emerytura dla przedsiębiorców. Od 2018 r. składki ZUS od małej działalności mają być liczone proporcjonalnie do przychodu. Analizuję, kto z przedsiębiorców na nich skorzysta, a kto nie, i jak się to przełoży na na przyszłe emerytury przy „samozatrudnieniu”.
- Pracownicze Plany Kapitałowe – zostać czy uciekać? Omawiam najważniejsze zasady funkcjonowania PPK. Zastanawiam się, czy środki w PPK aby na pewno będą prywatne? Opisuję, jak PPK będą inwestować środki i jak ograniczyć ryzyko strat. Omawiam też, jak można wykorzystać PPK jako inwestycję w perspektywie kilku lat. A na końcu zdradzam, jaką sam podjąłem decyzję w kwestii PPK.
- PPK jako lokata – jak wytrzymuje krach na giełdzie? Sprawdzam skuteczność inwestowania w najbezpieczniejszy możliwy subfundusz zdefiniowanej daty w PPK – jak się zachował wobec największych spadków na giełdzie od 2008 roku
- PPK jako lokata – na tym nie da się stracić? 1 marca 2023 roku wszyscy uprawnieni zostaną ponownie zapisani do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Podobnie jak przy „oryginalnym” zapisie, będziemy mogli się wypisać – decyzję trzeba podjąć do końca lutego. Dlatego warto odświeżyć sobie zasady PPK i argumenty, które pomogą podjąć decyzję „za” albo „przeciw”. Zapraszam do analizy.
- Czy opłaca się pracować „na działalność” – jak to wpływa na emeryturę?
- Policz swoją emeryturę z ZUS
- Emerytura w KRUS
Oszczędzanie
- Gdzie odkładać na emeryturę? Aby dobrze wybrać miejsce oszczędzania na emeryturę, określ swoją sytuację i podejście do inwestycji. Dzięki temu łatwiej zbudujesz fundusz emerytalny.
- Jak nie przejeść oszczędności emerytalnych i zostawić majątek dzieciom: Zanim zdecydujesz, gdzie i ile chcesz odkładać, określ, co ma się stać ze zgromadzonym przez Ciebie kapitałem.
- Kiedy (nie) odkładać na emeryturę? Oszczędzanie na swoją emeryturę warto rozpocząć jak najwcześniej. Jednak są sytuacje, w których musisz najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe.
- Inwestuj we własne zdrowie. Co Ci przyjdzie z uzbierania pieniędzy, jeśli zdrowie nie pozwoli Ci z nich korzystać?
- Ostatnia szansa na wyższe oprocentowanie obligacji skarbowych. Analiza detalicznych obligacji skarbowych chroniących przed inflacją.
- Inflacja wciąż rośnie. Jak chronić pieniądze? Inflacja w sierpniu 2021 r. wyniosła 5,5%. Tymczasem stopy procentowe są bliskie zeru, oprocentowanie depozytów szoruje po dnie i oszczędności obywateli już dzisiaj tracą na wartości po 5% rocznie. Jak można chronić pieniądze przed inflacją w takich warunkach?
- Rada Polityki Pieniężnej wciąż o dwa kroki za inflacją. Inflacja bije kolejne rekordy – według szybkiego odczytu GUS wyniosła w październiku 2021 r. 6,8%. W odpowiedzi Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w ciągu miesiąca podniosła stopy procentowe. Wyjaśniam, dlaczego moim zdaniem nie przyniesie to skutku w najbliższym czasie, i będą potrzebne kolejne podwyżki.
- Dokąd zmierza inflacja? Analizuję, jak daleko jeszcze może wzrosnąć inflacja, a za nią stopy procentowe i WIBOR
- Rośnie oprocentowanie obligacji detalicznych: Oprocentowanie obligacji detalicznych wreszcie znacząco rośnie. Pojawiły się też nowe typy obligacji z oprocentowaniem opartym na stopie referencyjnej NBP.
- Inflacja na szczycie? Prezes NBP twierdzi, że inflacja w Polsce powinna zacząć spadać po wakacjach. „Raport o inflacji” NBP – że wzrośnie do 18,8%, a może nawet 26%. Skąd to zamieszanie i czego spodziewać się dalej? Czy faktycznie zbliżamy się do szczytu inflacji?
- Inflacja – reaktywacja. Zamiast płaskowyżu inflacyjnego – inflacja ponownie wystartowała i doszła już niemal do 18%. Aktualizuję scenariusz bazowy dla inflacji, akcji i obligacji.
- Jak budować prywatną emeryturę?
- Ile musisz mieć, aby przejść na emeryturę?
- Twój plan emerytalny – ile odkładać na emeryturę?
Analiza produktów finansowych: przybliżają czy oddalają od bezpieczeństwa finansowego?
- Wybieramy IKE/IKZE: polisolokaty
- Wybieramy IKE/IKZE: rachunki bankowe
- Wybieramy IKE/IKZE: obligacje skarbowe
- Wybieramy IKE/IKZE: fundusze inwestycyjne
- Wybieramy IKE/IKZE: rachunki maklerskie
- Czy karta kredytowa to dług?
- Kredyt mieszkaniowy – jak to zrobić z głową
Analiza ofert i promocji bankowych
- Ostatnia szansa na otwarcie konta na 4% w BZWBK + 100 zł premii
- Wybieramy konto bankowe – sierpień 2016
- 5 lat „trzynastek” na „lokacie 500+” w Deutsche Banku – mój nowy faworyt długoterminowego oszczędzania. Lokata 500+ w Deutsche Banku daje dobre zyski w zamian za zamrożenie środków na 5 lat
- Program oszczędnościowy w Nest Banku – czy warto? Program „Nest Rodzinne Oszczędności” oferuje rosnącą co roku premię w nagrodę za systematyczne oszczędzanie przez 5, 10 albo 15 lat.
- Wybieramy konto bankowe – styczeń 2017
Finansowe reguły gry, czyli bezpieczeństwo oszczędności, prawo i podatki
- Gwarancje depozytów – scenariusz cypryjski w Polsce? O nowej ustawie o gwarancjach depozytowych i restrukturyzacji instytucji finansowych – co oznacza dla klientów i jak się to ma do upadku banków na Cyprze.
- Nowa kwota wolna od podatku – o co chodzi i na co uważać? Od 2017 roku obowiązują nowe kwoty wolne od podatku. Celem zmiany miało być zwolnienie z podatku minimum egzystencji. Czy to się rzeczywiście udało, kto za to zapłaci i gdzie są haczyki?
- Rewolucja w podatkach? Tylko która? PiS przedstawił już dwie wykluczające się propozycje rewolucji w systemie podatkowym. Próbuję ustalić, co oznaczałyby dla budujących niezależność finansową?
- 500 +, czyli kasa dla wybranych i bat fiskalny dla wszystkich. „500+” odniósł sukces jako program socjalny. Jednak jego finansowanie opiera się na zaciąganiu nowego długu i dociskaniu śruby wszystkim przedsiębiorcom, aby złapać nielicznych oszustów.
- Ustawa o kredycie hipotecznym – co nowego? Analizuję najważniejsze zapisy, m.in. o dopuszczalności cross-sellingu, obowiązkach pośredników kredytowych i ograniczeniach w pobieraniu prowizji za wcześniejszą spłatę.
- Tarcza antykryzysowa pełna dziur, czyli pracownicy czekają na zwolnienia. Analizuję „tarczę antykryzysową” uchwaloną przez sejm. Jakie będzie miała konsekwencje dla gospodarki?
Inwestowanie na rynkach finansowych
- Brexit – co dla nas oznacza?
- Brexit i co dalej?
- Wezwanie do sprzedaży akcji firmy Robyg – co robić? Wyjaśniam, co się dzieje po wezwaniu do sprzedaży akcji i jakie decyzje może podjąć obecny właściciel akcji
- Ile mogą jeszcze potrwać spadki na giełdach? Czy sprzedawać akcje? A może już kupować?
- Akcje i obligacje robią się tanie: Co robić, jeśli ktoś oszczędza na większe wydatki i chce zachować wartość swoich oszczędności? Jedną z możliwości dla osób akceptujących większe ryzyko może być zakup akcji lub obligacji. Obecnie jedno i drugie traci na wartości i nie widzę jeszcze sygnałów zakończenia tych spadków. Zaczyna się jednak robić tanio, w związku z czym w ciągu kilku miesięcy mogą się pojawić okazje do tanich zakupów z perspektywą wzrostu w dłuższym terminie.
- Skąd się biorą ceny akcji
- Cena do zysku
- Rola dywidend
- Analiza raportów finansowych: założenie kontynuacji działalności i opinia audytora
- Analiza raportów finansowych: „zdrowy bilans” i zadłużenie
- Analiza raportów finansowych: przepływy pieniężne
- Analiza akcjonariatu
- Kontrola ryzyka inwestycji – jak policzyć stop loss
- Obligacje – jak to działa
- ETFy – jak to działa
- Jak działają fundusze inwestycyjne
Portfel inwestycyjny
- Jak wybieram inwestycje na rachunku IKZE, czyli stopy zwrotu ze spółek dywidendowych. Opisuję, jak analizuję stopy zwrotu ze spółek dywidendowych i jak inwestuję w prywatną emeryturę na rachunku maklerskim IKZE
- Sprzedałem GPW, czyli o ryzyku politycznym w spółkach Skarbu Państwa. Skarb Państwa lubi angażować swoje spółki w działania polityczne wbrew rozsądkowi ekonomicznemu. Cierpią na tym oszczędności akcjonariuszy mniejszościowych.
- Mój portfel inwestycyjny: spółki dywidendowe, w które inwestuję poprzez rachunek maklerski IKZE
Inwestowanie w nieruchomości
- Koniec „mieszkań dla młodych” i co dalej? Do końca 2016 roku wstrzymano dofinansowanie wkładu własnego w programie „mieszkanie dla młodych”. Co to oznacza dla cen mieszkań?
- Pierwszy REIT w Polsce czy chwyt marketingowy? Opisuję, czym są fundusze nieruchomości REIT i prześwietlam ofertę publiczną spółki Reino Dywidenda Plus, która reklamuje się jako pierwszy REIT w Polsce.
- Mieszkanie na wynajem jako fundusz emerytalny. Wystarczy jedno mieszkanie na wynajem, aby zauważalnie podnieść standard życia na emeryturze. Zamień przeprowadzkę w początek prywatnego funduszu emerytalnego!
- Mieszkanie plus i Twoja emerytura. Rząd ogłosił rozpoczęcie programu „mieszkanie plus”. Czy będzie zagrożeniem, czy szansą dla Twojego funduszu emerytalnego opartego na wynajmie mieszkań?
- Koniec MDM i Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Nie ma już dopłat w programie MDM na 2017. Komentuję wygaszanie MDM i założenia nowego programu indywidualnych kont mieszkaniowych (IKM), który miałby MDM zastąpić.
- REIT po polsku, czyli ogranicza nas tylko wyobraźnia. Polskie REIT-y miałyby inwestować w budynki komercyjne, ale nie mieszkania na wynajem. Tymczasem na świecie zakres inwestycji REIT-ów jest znacznie szerszy.
- Polskie REIT-y będą inwestować w mieszkania, nie tylko w nieruchomości komercyjne. Analizuję nowy projekt ustawy o polskich spółkach rynku wynajmu nieruchomości.
- Najem instytucjonalny, czyli powrót eksmisji na bruk. Na czym polega najem instytucjonalny i czym się różni od dotychczasowych przepisów? Czy osoby wynajmujące mieszkania mają się czym przejmować? Czy najemcy będą wyrzucani „na bruk”?
- Co to znaczy inwestować w nieruchomości
- Trzy poziomy bezpieczeństwa przy zakupie mieszkania na wynajem
- Wpływ kosztów eksploatacji na zyskowność najmu
- Stawki wynajmu
- Rozliczenia najmu
- Jak uniknąć kasy fiskalnej
- Jak wystawić fakturę
Inwestycje alternatywne
- Czy opłaca się kupować złoto?
Dzieci
- O tym, co najważniejsze: szczęście nie ma ceny
- Jak odłożyć na studia dla dziecka? Ile i gdzie oszczędzać, aby zabezpieczyć koszt studiów dla dziecka. Podaję konkretny przykład z wyliczeniami, formułami Excela i informacją, gdzie sam odkładam.
Inne
- Z drugiej strony: nie samymi pieniędzmi żyje człowiek. Zdradzam, czym się zajmuję, gdy nie piszę artykułów o oszczędzaniu i inwestowaniu na przyszłość.
- O przyzwoitości: czyli o tym, że bez uporządkowania podstawowych wartości nie można rozmawiać o pieniądzach
2. Spis artykułów według czasu publikacji
- Chcesz mieć dobrą emeryturę? Zadbaj o nią sam. O tym, że oszczędzanie na prywatną emeryturę jest koniecznością i warunkiem prowadzenia aktywnego życia po rezygnacji z pracy
- Książki o finansach osobistych i inwestowaniu
- Kobieta, mężczyzna i wysokość emerytury: jak dokładnie jest liczona emerytura w „nowym” systemie emerytalnym i jakie ma to konsekwencje dla wysokości emerytur kobiet i mężczyzn
- Umowa o dzieło i inne choroby: jak na wysokość emerytury wpływają okresy nieopłacania pełnych składek: bezrobocie, choroba, umowa o dzieło
- Gwarancje depozytów – scenariusz cypryjski w Polsce? O nowej ustawie o gwarancjach depozytowych i restrukturyzacji instytucji finansowych – co oznacza dla klientów i jak się to ma do upadku banków na Cyprze.
- Po co oszczędzać? Aby odkładać i inwestować pieniądze, musisz określić swoje cele, marzenia i aspiracje
- Zasady skutecznego oszczędzania: kilka prostych zasad, które pomagają skutecznie odkładać pieniądze
- Ostatnia szansa na otwarcie konta na 4% w BZWBK + 100 zł premii
- Brexit – co dla nas oznacza?
- Brexit i co dalej?
- ZUS czy OFE 2016: jak wybrać w 2016 roku
- Demontaż OFE. Czy IKE i IKZE będą następne? O planach kolejnego „rozbioru OFE”, ogłoszonych w lipcu 2016 r.
- Płać najpierw sobie: jak planować wydatki, aby znaleźć środki i na przyjemności, i na oszczędzanie
- Najważniejsze lekcje bogatego ojca. Nie pracuj dla pieniędzy. Niech pieniądze pracują dla Ciebie.
- Czas czy pieniądz? O tym, że czas jest najcenniejszy, a pieniądze są środkiem do celu.
- Wybieramy konto bankowe – sierpień 2016
- Chcesz być bogaty czy mieć pieniądze? Część 1: bezpieczeństwo finansowe. Posiadanie drogich rzeczy kusi. Jednak wielu ludzi kupuje pozory bogactwa na kredyt i wyzbywa się pieniędzy. Jak to zrobić, aby i być bogatym, i mieć pieniądze?
- Chcesz być bogaty czy mieć pieniądze? Część 2: niezależność finansowa. Samo oszczędzanie to za mało, aby sprawnie zbudować prywatną emeryturę. Aby przyspieszyć tempo budowania oszczędności, buduj także dodatkowe przychody.
- 5 lat „trzynastek” na „lokacie 500+” w Deutsche Banku – mój nowy faworyt długoterminowego oszczędzania. Lokata 500+ w Deutsche Banku daje dobre zyski w zamian za zamrożenie środków na 5 lat
- Koniec „mieszkań dla młodych” i co dalej? Do końca 2016 roku wstrzymano dofinansowanie wkładu własnego w programie „mieszkanie dla młodych”. Co to oznacza dla cen mieszkań?
- Pierwszy REIT w Polsce czy chwyt marketingowy? Opisuję, czym są fundusze nieruchomości REIT i prześwietlam ofertę publiczną spółki Reino Dywidenda Plus, która reklamuje się jako pierwszy REIT w Polsce.
- Kalkulatory finansowe dla czytelników: dzielę się kalkulatorami pomagającymi w oszczędzaniu czasu i pieniędzy
- Jak wybieram inwestycje na rachunku IKZE, czyli stopy zwrotu ze spółek dywidendowych. Opisuję, jak analizuję stopy zwrotu ze spółek dywidendowych i jak inwestuję w prywatną emeryturę na rachunku maklerskim IKZE
- Mieszkanie na wynajem jako fundusz emerytalny. Wystarczy jedno mieszkanie na wynajem, aby zauważalnie podnieść standard życia na emeryturze. Zamień przeprowadzkę w początek prywatnego funduszu emerytalnego!
- Mieszkanie plus i Twoja emerytura. Rząd ogłosił rozpoczęcie programu „mieszkanie plus”. Czy będzie zagrożeniem, czy szansą dla Twojego funduszu emerytalnego opartego na wynajmie mieszkań?
- Gdzie odkładać na emeryturę? Aby dobrze wybrać miejsce oszczędzania na emeryturę, określ swoją sytuację i podejście do inwestycji. Dzięki temu łatwiej zbudujesz fundusz emerytalny.
- Program oszczędnościowy w Nest Banku – czy warto? Program „Nest Rodzinne Oszczędności” oferuje rosnącą co roku premię w nagrodę za systematyczne oszczędzanie przez 5, 10 albo 15 lat.
- Obniżenie wieku emerytalnego. Czy jest co świętować? Czy niższa emerytura i większy deficyt budżetu są warte tego, żeby wcześniej zrezygnować z pracy?
- Nowa kwota wolna od podatku – o co chodzi i na co uważać? Od 2017 roku obowiązują nowe kwoty wolne od podatku. Celem zmiany miało być zwolnienie z podatku minimum egzystencji. Czy to się rzeczywiście udało, kto za to zapłaci i gdzie są haczyki?
- Rewolucja w podatkach? Tylko która? PiS przedstawił już dwie wykluczające się propozycje rewolucji w systemie podatkowym. Próbuję ustalić, co oznaczałyby dla budujących niezależność finansową?
- Wesołych świąt
- Trzy postanowienia noworoczne, które poprawią Twoje bezpieczeństwo finansowe: odłóż 2 tysiące zł na nieprzewidziane wydatki; stwórz fundusz wydatków nieregularnych; otwórz konto emerytalne.
- Wybieramy konto bankowe – styczeń 2017
- O tym, co najważniejsze: szczęście nie ma ceny
- Jak nie przejeść oszczędności emerytalnych i zostawić majątek dzieciom: Zanim zdecydujesz, gdzie i ile chcesz odkładać, określ, co ma się stać ze zgromadzonym przez Ciebie kapitałem.
- Jak odłożyć na studia dla dziecka? Ile i gdzie oszczędzać, aby zabezpieczyć koszt studiów dla dziecka. Podaję konkretny przykład z wyliczeniami, formułami Excela i informacją, gdzie sam odkładam.
- Koniec MDM i Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Nie ma już dopłat w programie MDM na 2017. Komentuję wygaszanie MDM i założenia nowego programu indywidualnych kont mieszkaniowych (IKM), który miałby MDM zastąpić.
- 500 +, czyli kasa dla wybranych i bat fiskalny dla wszystkich. „500+” odniósł sukces jako program socjalny. Jednak jego finansowanie opiera się na zaciąganiu nowego długu i dociskaniu śruby wszystkim przedsiębiorcom, aby złapać nielicznych oszustów.
- Emerytura w dwóch rajach podatkowych do wyboru. Oba dostępne w Polsce. Liczymy, jak wykorzystać reguły emerytalne na naszą korzyść i uzyskać jak najwyższą emeryturę przy jak najniższych wpłatach składek. W tym celu wybieramy jeden z dwóch dostępnych w Polsce emerytalnych rajów podatkowych.
- REIT po polsku, czyli ogranicza nas tylko wyobraźnia. Polskie REIT-y miałyby inwestować w budynki komercyjne, ale nie mieszkania na wynajem. Tymczasem na świecie zakres inwestycji REIT-ów jest znacznie szerszy.
- Z drugiej strony: nie samymi pieniędzmi żyje człowiek. Zdradzam, czym się zajmuję, gdy nie piszę artykułów o oszczędzaniu i inwestowaniu na przyszłość.
- Kiedy (nie) odkładać na emeryturę? Oszczędzanie na swoją emeryturę warto rozpocząć jak najwcześniej. Jednak są sytuacje, w których musisz najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe.
- Niższe składki, czyli jeszcze niższa emerytura dla przedsiębiorców. Od 2018 r. składki ZUS od małej działalności mają być liczone proporcjonalnie do przychodu. Analizuję, kto z przedsiębiorców na nich skorzysta, a kto nie, i jak się to przełoży na na przyszłe emerytury przy „samozatrudnieniu”.
- Sprzedałem GPW, czyli o ryzyku politycznym w spółkach Skarbu Państwa. Skarb Państwa lubi angażować swoje spółki w działania polityczne wbrew rozsądkowi ekonomicznemu. Cierpią na tym oszczędności akcjonariuszy mniejszościowych.
- Polskie REIT-y będą inwestować w mieszkania, nie tylko w nieruchomości komercyjne. Analizuję nowy projekt ustawy o polskich spółkach rynku wynajmu nieruchomości.
- Ustawa o kredycie hipotecznym – co nowego? Analizuję najważniejsze zapisy, m.in. o dopuszczalności cross-sellingu, obowiązkach pośredników kredytowych i ograniczeniach w pobieraniu prowizji za wcześniejszą spłatę.
- Inwestuj we własne zdrowie. Co Ci przyjdzie z uzbierania pieniędzy, jeśli zdrowie nie pozwoli Ci z nich korzystać?
- Wezwanie do sprzedaży akcji firmy Robyg – co robić? Wyjaśniam, co się dzieje po wezwaniu do sprzedaży akcji i jakie decyzje może podjąć obecny właściciel akcji.
- Najem instytucjonalny, czyli powrót eksmisji na bruk. Na czym polega najem instytucjonalny i czym się różni od dotychczasowych przepisów? Czy osoby wynajmujące mieszkania mają się czym przejmować? Czy najemcy będą wyrzucani „na bruk”?
- Pracownicze Plany Kapitałowe – zostać czy uciekać? Omawiam najważniejsze zasady funkcjonowania PPK. Zastanawiam się, czy środki w PPK aby na pewno będą prywatne? Opisuję, jak PPK będą inwestować środki i jak ograniczyć ryzyko strat. Omawiam też, jak można wykorzystać PPK jako inwestycję w perspektywie kilku lat. A na końcu zdradzam, jaką sam podjąłem decyzję w kwestii PPK.
- PPK jako lokata – jak wytrzymuje krach na giełdzie? Sprawdzam skuteczność inwestowania w najbezpieczniejszy możliwy subfundusz zdefiniowanej daty w PPK – jak się zachował wobec największych spadków na giełdzie od 2008 roku.
- Ile mogą jeszcze potrwać spadki na giełdach? Czy sprzedawać akcje? A może już kupować?
- Tarcza antykryzysowa pełna dziur, czyli pracownicy czekają na zwolnienia. Analizuję „tarczę antykryzysową” uchwaloną przez sejm. Jakie będzie miała konsekwencje dla gospodarki?
- Ostatnia szansa na wyższe oprocentowanie obligacji skarbowych. Analiza detalicznych obligacji skarbowych chroniących przed inflacją.
- Blog „Gra o emeryturę” zmienia nazwę. Odświeżenie formuły bloga.
- Inflacja wciąż rośnie. Jak chronić pieniądze? Inflacja w sierpniu 2021 r. wyniosła 5,5%. Tymczasem stopy procentowe są bliskie zeru, oprocentowanie depozytów szoruje po dnie i oszczędności obywateli już dzisiaj tracą na wartości po 5% rocznie. Jak można chronić pieniądze przed inflacją w takich warunkach?
- Rada Polityki Pieniężnej wciąż o dwa kroki za inflacją. Inflacja bije kolejne rekordy – według szybkiego odczytu GUS wyniosła w październiku 2021 r. 6,8%. W odpowiedzi Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w ciągu miesiąca podniosła stopy procentowe. Wyjaśniam, dlaczego moim zdaniem nie przyniesie to skutku w najbliższym czasie, i będą potrzebne kolejne podwyżki.
- O przyzwoitości: czyli o tym, że bez uporządkowania podstawowych wartości nie można rozmawiać o pieniądzach
- Dokąd zmierza inflacja? Analizuję, jak daleko jeszcze może wzrosnąć inflacja, a za nią stopy procentowe i WIBOR
- Akcje i obligacje robią się tanie: Co robić, jeśli ktoś oszczędza na większe wydatki i chce zachować wartość swoich oszczędności? Jedną z możliwości dla osób akceptujących większe ryzyko może być zakup akcji lub obligacji. Obecnie jedno i drugie traci na wartości i nie widzę jeszcze sygnałów zakończenia tych spadków. Zaczyna się jednak robić tanio, w związku z czym w ciągu kilku miesięcy mogą się pojawić okazje do tanich zakupów z perspektywą wzrostu w dłuższym terminie.
- Rośnie oprocentowanie obligacji detalicznych: Oprocentowanie obligacji detalicznych wreszcie znacząco rośnie. Pojawiły się też nowe typy obligacji z oprocentowaniem opartym na stopie referencyjnej NBP.
- Inflacja na szczycie? Prezes NBP twierdzi, że inflacja w Polsce powinna zacząć spadać po wakacjach. „Raport o inflacji” NBP – że wzrośnie do 18,8%, a może nawet 26%. Skąd to zamieszanie i czego spodziewać się dalej? Czy faktycznie zbliżamy się do szczytu inflacji?
- Inflacja – reaktywacja. Zamiast płaskowyżu inflacyjnego – inflacja ponownie wystartowała i doszła już niemal do 18%. Aktualizuję scenariusz bazowy dla inflacji, akcji i obligacji.
- PPK jako lokata – na tym nie da się stracić? 1 marca 2023 roku wszyscy uprawnieni zostaną ponownie zapisani do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Podobnie jak przy „oryginalnym” zapisie, będziemy mogli się wypisać – decyzję trzeba podjąć do końca lutego. Dlatego warto odświeżyć sobie zasady PPK i argumenty, które pomogą podjąć decyzję „za” albo „przeciw”. Zapraszam do analizy.
Najnowsze komentarze